Bakırköy Psikoloji
Randevu : 0 544 724 36 50 

Bireysel Terapi
Fobiler, Depresyon, Panik atak, Takıntılar Kaygı, Yeme bozuklukları, Obezite, Bulimiya, Anoreksiya, Uyku bozuklukları, Stresl, Dikkat dağınıklığı, Yas terapisi, Hayır diyememe, Özgüven, Bağımlılık
Çocuk-Ergen Terapisi
Alt ıslatma, Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite, Özgüven problemleri Kural tanımama, Kardeş kıskançlığı Çocuk zeka testleri, Çocuk gelişim testleri, Çocuk çizimlerinin değerlendirilmesi.
Çift Terapisi
Ayrılık Boşanma Kayıp Çiftler arası geçimsizlik Çiftler arası anlaşamama İlişki kuramama problemleri İlişki yürütememe İlişkinin hep aynı sorunla takılması İletişim problemleri
Cinsel Terapi
Vajinismus, Ağrılı cinsel ilişki, Cinsel isteksizlik, Kadında orgazm bozukluğu, Erken boşalma, Erkekte geç boşalma, Cinsel tiksinti bozukluğu, Erkekte sertleşme bozukluğu Cinsel sapkınlıklar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret138580
Site Menüsü
Hava Durumu
Bakirkoy Psikoloji Merkezi

Kendin Olmak İçin -2

Kendin Olmak İçin Kendi Kültürünü Üret

Kimden söz ettiğimi hepiniz anladınız. Kutsal kitaplarda anlatılan Hz Ademin dünyaya gelişi ve bütün insanlığın kendini keşfi için çıktığı yolculuğu anlatıyor. 

Yaratıcı insanın kendini keşfe çıkmasının yolunun hatalardan geçtiğini biliyor. Ancak insanların çoğu bunu bilmiyor. Kendinin bulmanın ve keşfetmenin yolu hata yapmaktan sonra doğru yapmaktan ve bu döngünün son nefese kadar sürmesinden geçiyor. Bu başarabilen insanların sayısı çok az. Bilim adamları, filozoflar, sanatkarlar, alimler, düşünmeyi bilenler, evreni ve insanı okuyabilenler başarmışlar. 

Kendini keşfetmenin önündeki engeller nelerdir ve bu engelleri insan nasıl aşmalı ki kendine ulaşabilsin?

İnsanoğlu kendi olmak için vardır. İlk insan kendi olmak için milyonlarca yıl sürecek bir hayatın başlamasını istedi ve elmayı yiyerek bu yolculuğu başlattı. Bu davranış çok cesurca bir duruştu. Bu davranış ile yaratıcısına karşı hata ettiğini biliyordu. Bu hatasının affedilmesi için yıllarca af diledi ve affedildi. 

Kimden söz ettiğimi hepiniz anladınız. Kutsal kitaplarda anlatılan Hz Ademin dünyaya gelişi ve bütün insanlığın kendini keşfi için çıktığı yolculuğu anlatıyor. 

Yaratıcı insanın kendini keşfe çıkmasının yolunun hatalardan geçtiğini biliyor. Ancak insanların çoğu bunu bilmiyor. Kendinin bulmanın ve keşfetmenin yolu hata yapmaktan sonra doğru yapmaktan ve bu döngünün son nefese kadar sürmesinden geçiyor. Bu başarabilen insanların sayısı çok az. Bilim adamları, filozoflar, sanatkarlar, alimler, düşünmeyi bilenler, evreni ve insanı okuyabilenler başarmışlar. 

Kendini keşfetmenin önündeki engeller nelerdir ve bu engelleri insan nasıl aşmalı ki kendine ulaşabilsin?

1.Kişisel duygu, düşünce ve davranışlar. Bu konuyu bir önceki yazımda keşfetmeye çalıştım. Bu yazımda keşif gözlüğümü.

2.Kültürel duygu, düşünce, davranışlar ve insanın keşif yolculuğuna çevirdim. 

Gelin birlikte kültür dediğimiz olguların çoğunun nasıl insanı kendinden uzaklaştırdığını, insanın kabiliyetlerini nasıl körelttiğini, insana nasıl travmalar yaşattığını keşfetmeye çalışalım. Bütün bunları keşfedelim ki yeni nesil çocuklarımızı bunlardan etkilenmemesi için neler yapabileceğimizin beyin fırtınalarını, sancılarını çekelim, projeler üretelim. 

Kültür: bana göre insana ait her şey. Bazıları insanı geliştirirken bazıları ise insanı yok etmek için çalışır. 

O zaman gelin birlikte çocukluğumuzdan günümüze kültürel olayların ve olguların insanı olumlu ve olumsuz olarak nasıl etkilediğini birlikte değerlendirelim. 

Kendi çocukluğumu hatırlıyorum. Başıma gelen bir iki travmayı paylaşayım sizlerle. 

İlkokul beşinci sınıfa geldiğimde(1982) öğretmenim hepimizin nüfus kimliklerini istedi. Eve geldim babama söyledim. Babam senin kimliğin yok ilçeye gidip çıkaralım dedi. İlçeye gittik. Kimliği çıkardık. Kimliği elime aldığımda ŞOK oldum. Çünkü adı yerinde Ali yazıyordu. Tabii siz ne yazacak tabii ki Ali yazacak diyorsunuz, ne var bunda şok olacak diyorsunuz. Şok olacak durum şu ben kimliğimi elime alana kadar adımın Yılmaz olduğunu biliyordum. Ve herkes de beni Yılmaz biliyordu. Okulda bütün arkadaşlarımı yılmaz olarak tanıyor beni. Ali olduğumu bilen bir babam bir de nüfus müdürü. Aldım kimliği götürdüm öğretmenime oda çok şaşırdı. Sonra öğrendim ki rahmetli annemin nüfus kimliği hiç olmadı. Doğdu, yaşadı, öldü ama kağıt parçasından bir kimliği bile olmadı. 

Şimdi bu olaydan sonra bir çocuk olarak babanız ile aranızda nasıl bir ilişki olur. Ne düşünürsünüz ne hissedersiniz? Ben sörleyim size bu olayın sonucunu, eğitim almak için Yozgat da olan köyümden Kocaeli- Karamürsele geldiğimde tam üç yıl köye gitmedim. Tam üç yıl annemi görmedim, sesini duymadım. Mektup alamadım çünkü okuma yazması yoktu. Mektup yazamadım neden bilmiyorum. Üç yılın sonunda köye gittiğimde sadece 3 gün kalabildim. Köyde çekilmiş bir fotoğrafım vardı arkadaşlarım ve beni mutlaka okumalısın diye teşvik eden, babama baskı yapan öğretmenimle birlikte o fotoğrafa bakıp okul zamanı okulda ders, okul dışında sürekli bir işte çalışıyordum. Çünkü para lazımdı. Para deyince aklıma geldi. Ortaokulda yaşadığım bir travma geldi aklıma. Bunu da sizinle paylaşmak isterim. 
 
Ortaokulda eğitim alırken halamın yanında kaldım. Kolay değil akraba bile olsa beş yıl gibi uzun bir zaman misafir olarak kalmak. Halama ve çocuklarına çok teşekkür ederim.
Okula hevesle gidiyorum. Saçlarım çok uzadı. Müdür yardımcısı beni çağırdı odasına. “Ali bu saçlar yarın kesilecek ve öyle okula geleceksin.” Yarın ben yine uzun saçlar ile geldim. Müdür yardımcısı beni yine odasına çağırdı ve makasla saclarımdan bir tutum aldı. Yarın kestirirsin artık dedi. Ancak ben yine kestirmeden geldim. Yine odasına çağırdı. “neden kestirmiyorsun dedi” bende gözlerim dolu dolu para yok dedim. Sanırım müdür yardımcısı ne yaptığının farkına vardı. Bana para verdi git kestir saçlarını dedi. Sonra başka bir gün beni güzel haberler için çağırdı. Az da olsa burs ayarlamıştı. Gönlümü almak ve yardım etmek istemişti. 
Peki günümüzde ne oluyor okullarda. Saç kesilmiyor belki ama hala kılık kıyafet ile uğraşılıyor. İdareciler ve öğretmenlerin çoğu hala öğrenciye zulmetmeye devam ediyorlar. 

Çoğu Okullarda, üniversitelerde, bilim, sanat, edebiyat, felsefe, proje konuşulmuyor. 

Hala ne dilimizi düzgün konuşabiliyoruz, ne hesapları doğru yapabiliyoruz, deneylerimiz yok. 

Hala öğrenciler aşağılanıyor. Kız erkek ayrımcılığı devam ediyor. 
Elin oğlu 2027 de Marsa yolculuğa hazırlık yaparken biz hala bizi yok eden gelenekleri korumaya çalışıyoruz. 

Biz hala cahil olmanın makbul olduğunu söyleyen profesörlerin ülkesinde yaşıyoruz. 

Biz hala sınavda başarılı olmak için çalışmak yerine Eyüp sultanda pirinç yutmakla meşgulüz. 

Biz hala depresyona girmiş intiharı düşünen çocuğa “ne olacak hocam namazını kılsın, zikrini çeksin” hiçbir şey olmaz diyen babaların ülkesindeyiz. 

Biz hala kadınların %65’nin evlilikten haz almadan, her ilişkide işkence gören annelerin kutsal olduğu ülkedeyiz. 
Biz hala kadınların namusu olur, erkeğin namusu olmaz diyen bir toplumdayız. 

Biz hala ilkokul birinci sınıfta” ilk önce benim çocuğum okuma yazma öğrenmeli” diyen bunun için çocuğa baskı yapan, döven annelerin-babaların olduğu toplumuz. 

Biz hala evlerimizde kütüphane olmayan, bütün anne ve babaların çocuklarının büyük adam olmasını isteyen ama kitap almayan ve okumayan ailelerden oluşuyoruz. 

Biz hala insanın ruh sağlığını korumak için falcılara, büyücülere, burçlara inanıyoruz. 

Biz hala bizim gibi düşünmeyen, hissetmeyen ve yaşamayan insanları insan kabul etmeyen bir korku toplumunda hayatta kalmaya keşfetmeye çalışıyoruz. 

Artık değişme zamanı geldi. Bizi yok eden geleneklere meydan okuma zamanı geldi. 

Bizi bizden uzaklaştıran bütün olguları ve olayları sorgulama zamanı geldi. 

Şimdi yeni olgular oluşturmalı. Yeni ve kendimize has duygular, düşünceler ve davranışlar ile keşif yolculuğumuza devam etmeliyiz. Ali DOLGUNYÜREK

Eğitim ve Aile Danışmanı
NLP Master ve Practioner 
Aile Bakanlığı Formatör Eğitmeni

Kaynak: http://www.mylifeistanbul.com

Online Psikolojik Destek Hattı : +90 544 724 36 50 

  
2522 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Bakirkoy Psikolog Pedagog Randevu Telefonu

 

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Psikolog Telefonu Nisantasi 0533 373 8123 Nisantasi Psikolog Telefonu 

0533 373 8123
Yasal Uyarı

Yasal Uyarı:
Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan veya psikoloğundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler teşhiş veya tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sahipleri, sorumluları veya yazarları sorumlu tutulamaz.
Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.


Bu sitedeki yazılar "anayasal bir hak olan bilgilenme ve bilgilendirme" amacıyla paylaşılmaktadır. Size özel profesyonel yardım almak için yaşadığınız psikolojik sorunları mutlaka bir ruh sağlığı uzmanıyla karşılıklı görüşünüz. Bu sitede yer almak isteyen psikolog, pedagog,sosyolog, psikiyatrist,sosyal hizmet uzmanı,aile terapisti,evlilik terapisti,cinsel terapist,psikiyatri hemşiresi,yaşam koçu,aile koçu,evlilik koçu veya diğer ilgili pedagojik psikolojik danışmanlar başvurabilir. Yazı gönderen uzmanların tüm yasal sorumluluğu kendilerine aittir. Bu siteyi satın almak isteyen kişi veya kurumlar için site ve domain ücretimiz: 33.000 TL dir. Bu site yardım, bağış, reklam ve sponsorlar desteğiyle yayın hayatına devam ediyor. Herhangi bir kuruma ait olmadığı gibi herhangi bir kurumu veya kişiyi hedef almamaktadır.

Jenerik isime sahip, içeriği güçlü 15 yıllık Kişisel gelişim, Sosyoloji, Eğitim, Matematik, Geometri,Pedagoji,Yaşam Koçluğu ve bir çok Psikoloji sitelerimiz satılıktır, fiyatı: 10.000 Dolardir.

0533 373 81 23

 
Bakırköy Psikoloji Psikolog Pedagog http://www.bakirkoypsikoloji.com