Bakırköy Psikoloji
Randevu : 0 544 724 36 50 

Bireysel Terapi
Fobiler, Depresyon, Panik atak, Takıntılar Kaygı, Yeme bozuklukları, Obezite, Bulimiya, Anoreksiya, Uyku bozuklukları, Stresl, Dikkat dağınıklığı, Yas terapisi, Hayır diyememe, Özgüven, Bağımlılık
Çocuk-Ergen Terapisi
Alt ıslatma, Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite, Özgüven problemleri Kural tanımama, Kardeş kıskançlığı Çocuk zeka testleri, Çocuk gelişim testleri, Çocuk çizimlerinin değerlendirilmesi.
Çift Terapisi
Ayrılık Boşanma Kayıp Çiftler arası geçimsizlik Çiftler arası anlaşamama İlişki kuramama problemleri İlişki yürütememe İlişkinin hep aynı sorunla takılması İletişim problemleri
Cinsel Terapi
Vajinismus, Ağrılı cinsel ilişki, Cinsel isteksizlik, Kadında orgazm bozukluğu, Erken boşalma, Erkekte geç boşalma, Cinsel tiksinti bozukluğu, Erkekte sertleşme bozukluğu Cinsel sapkınlıklar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam12
Toplam Ziyaret138579
Site Menüsü
Hava Durumu
Bakirkoy Psikoloji Merkezi

Kendin Olmak İçin -1
Kendin Olmak İçin, Hata Yapmalısın

Kimden söz ettiğimi hepiniz anladınız. Kutsal kitaplarda anlatılan Hz Âdemin dünyaya gelişi ve bütün insanlığın kendini keşfi için çıktığı yolculuğu anlatıyor.

Yaratıcı insanın kendini keşfe çıkmasının yolunun hatalardan geçtiğini biliyor. Ancak insanların çoğu bunu bilmiyor.  Kendinin bulmanın ve keşfetmenin yolu hata yapmaktan sonra doğru yapmaktan ve bu döngünün son nefese kadar sürmesinden geçiyor. Bu başarabilen insanların sayısı çok az. Bilim adamları, filozoflar, sanatkârlar, âlimler, düşünmeyi bilenler, evreni ve insanı okuyabilenler başarmışlar.

Kendini keşfetmenin önündeki engeller nelerdir ve bu engelleri insan nasıl aşmalı ki kendine ulaşabilsin?

1. Kişisel duygu, düşünce ve davranışlar
İnsan içinde bulunduğu sosyal grubun (aile, köy, mahalle, ilçe, il, ülke, dünya) etkisi ile biçim alır.  0 ile 16 yaş arasındaki bu duygusal, düşünsel, davranış beslemesi kişinin kararlarında çoğu zaman etkili olmuştur.

Ergenlik ile beraber (13-23 yaş)  insan özgür olmanın peşine düşer. Daha doğrusu ilk insan gibi hata yapmak ve kendini keşfetmek ister. İşte tam bu durumda aile, okul, çevre bu duruma engel olmak için bütün güçleriyle çalışır. İnsan bu engelleri aşabildiği ölçüde özgürleşir. Özgürleşirken sorumluluklarının da farkına varır. Bilgeliğin ilk acemi dönemidir.

Bu dönemde okuyan, araştıran, düşünen, mücadele eden, sorgulayan, risk alan insan yola çıkmıştır. Bu yolculuk her zaman çile ile doludur. Bu dönem erkeklik ve kadınlık hormonlar ile mücadele ederken, aynı zamanda içinde bulunduğu toplumun yazılı ve yazılı olmayan çoğunun insanın gelişmesine engel olan kuralları ile de baş etmesi gerekecek.

Kolay değildir insanın acemi bilgelik dönemleri. Ya bu acemi dönemi atlatıp keşif yolculuğuna devam edecek, ya da toplumun çoğunluğu gibi onlara benzeyecek ve hiçbir duygu, düşünce ve davranış keşfetmeden mutsuz, başarısız, heyecansız, esersiz iz bırakmadan koskoca bir ömrü heder edip şikayet ede ede ölüp gidecektir.

Bu dönem insan hayatının en kritik ikinci dönemidir. Bu dönem de insan iyi-kötü, güzel-çirken, başarı-başarısızlık, keşif-sıradanlık,  olumlu-olumsuz, pozitif-negatif, inanç-inançsızlık her şeyi yaşar, fark eder ve karar verir. Kimlik kazanır kâşif mi olacağım yoksa sıradan biri olarak mı kalmayı seçiyorum?

İşte insan hayatının kavşaklarından biridir bu dönem.  Bu dönemde insanın yanında kâşif ailesi ve kaşif öğretmenleri, arkadaşları varsa işi biraz daha kolaydır. Ancak yalnız bir kâşif ise işte o zaman hayat onun için hem zor ama aynı zamanda daha büyük keşiflerin anahtarları da elindedir.

Bu dönem de dikkat edilmesi gereken en önemli konu hazlardır. Düşünsel, duygusal, ruhsal ve bedensel hazlar. Bu dönem bedensel (yemek, içmek, cinsellik, mal, mülk, para, ünlü olmak vb) hazların peşine takılan insan eğer bunlardan kurtulabilirse çok büyük bir sıçrama yaparak düşünsel, duygusal ve ruhsal keşifler ile yoluna devam edebilir. Aksi durumda sadece yer içer, eğlenir, uyur, birkaç kg gübre üreterek ömrünü bitirir.

Bedensel hazları hayatta kalacak kadar kullanıp bütün dikkat ve enerjisini düşünsel, duygusal, ruhsal hazlara yönlendirebilenler hazlar üstü hazların yaşanabileceği uzun bir yolculuğa çıkar.
Bu yolculuk ile hem kendini hem diğer insanları keşif başlar. Olay ve olguların farkındalığı sürekli gelişir, artar, bütün parçalar yavaş yavaş bir araya gelmeye başlar. İnsanın kendine has yetenekleri tohum olarak toprağa düşmüş ve filiz vermeye başlamıştır. Bu gelişme son nefese kadar devam eder. Bu hayat bütün insanlığa katkı sağlar. Bu hayat iyi ki ilk insan ilk hatayı yapmış, iyi ki bende ilk hatayı yapmayı seçtim. Dedirtecek. İnsan olmanın farkındalığı ile yaşayacak, yaşamaya devam edecek. Bu hayatı ile insan olmak isteyenlere ilham verecek. İnsanın var olmasının temel nedenin kendini keşif, insanları keşif olduğunun bilincinin tohumlarını bütün duygulara, düşüncelere, ruhlara fısıldayacaktır.

Ali DOLGUNYÜREK

Eğitim ve Aile Danışmanı
NLP Master ve Practioner
Aile Bakanlığı Formatör Eğitmeni


Kaynak: http://www.mylifeistanbul.com

Online Psikolojik Destek Hattı : +90 544 724 36 50 

  
2537 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Bakirkoy Psikolog Pedagog Randevu Telefonu

 

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar32.097832.2264
Euro34.913935.0538
Psikolog Telefonu Nisantasi 0533 373 8123 Nisantasi Psikolog Telefonu 

0533 373 8123
Yasal Uyarı

Yasal Uyarı:
Bu sitenin içeriği ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik hazırlanmış olup sağlıkla ilgili konularda tıbbi teşhis, tedavi veya reçete bilgisi özelliği taşımaz. Site, sağlıkla ilgili tüm konularda en doğru bilginin hastayı muayene eden doktorundan veya psikoloğundan öğrenilebileceğini savunur. Sitedeki bilgiler teşhiş veya tedavi amaçlı kullanılmamalıdır. Bu bilgilerin yanlış anlaşılması veya kullanılmasından doğabilecek mağduriyetlerden bu site sahipleri, sorumluları veya yazarları sorumlu tutulamaz.
Bu sitedeki bilgileri kopyalama, nakletme veya diğer kullanımlar kesinlikle yasaktır. Web sitesindeki bilgilerin kullanımı 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu hükümlerine ve site sahibinin iznine bağlıdır. Tüm kullanıcılar yukarıda belirtilen yasal uyarıyı tamamen ve çekincesiz olarak kabul etmiş sayılırlar.


Bu sitedeki yazılar "anayasal bir hak olan bilgilenme ve bilgilendirme" amacıyla paylaşılmaktadır. Size özel profesyonel yardım almak için yaşadığınız psikolojik sorunları mutlaka bir ruh sağlığı uzmanıyla karşılıklı görüşünüz. Bu sitede yer almak isteyen psikolog, pedagog,sosyolog, psikiyatrist,sosyal hizmet uzmanı,aile terapisti,evlilik terapisti,cinsel terapist,psikiyatri hemşiresi,yaşam koçu,aile koçu,evlilik koçu veya diğer ilgili pedagojik psikolojik danışmanlar başvurabilir. Yazı gönderen uzmanların tüm yasal sorumluluğu kendilerine aittir. Bu siteyi satın almak isteyen kişi veya kurumlar için site ve domain ücretimiz: 33.000 TL dir. Bu site yardım, bağış, reklam ve sponsorlar desteğiyle yayın hayatına devam ediyor. Herhangi bir kuruma ait olmadığı gibi herhangi bir kurumu veya kişiyi hedef almamaktadır.

Jenerik isime sahip, içeriği güçlü 15 yıllık Kişisel gelişim, Sosyoloji, Eğitim, Matematik, Geometri,Pedagoji,Yaşam Koçluğu ve bir çok Psikoloji sitelerimiz satılıktır, fiyatı: 10.000 Dolardir.

0533 373 81 23

 
Bakırköy Psikoloji Psikolog Pedagog http://www.bakirkoypsikoloji.com